Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

Velký úspěch reprezentace HZS ČR ve futsalu na Mallorca football tournament 2015

Agentura Adramar Viajes uspořádala ve dnech 7.-11.května 2015 4.ročník mezinárodního turnaje složek IZS ve futsalu v nádherném letovisku Santa Ponsa na španělské Mallorce. Turnaje se mohli zúčastnit policisté, hasiči, armáda, celníci, zdravotníci, daňoví úředníci, zaměstnanci MV a státní zaměstnanci. Na tento velice prestižní turnaj odcestovalo i reprezentační družstvo HZS ČR ve futsalu pod hlavičkou ČHSF v počtu čtrnácti příslušníků z celé ČR.

Příprava na tento turnaj začala již v měsíci březnu, kdy se na dvoudenní soustředění do Ústí nad Orlicí sjelo 22 příslušníků vybraných na MČR HZS ve futsalu v roce 2014. Tady se i pod vedením profesionálních trenérů futsalu vybralo čtrnáct příslušníků, kteří se ještě jednou v měsíci dubnu sešli na taktéž dvoudenním soustředění, kde ladili herní varianty. Již příslibem bylo přátelské, recimízové utkání 0 : 0 s účastníkem První ligy ČR v malé kopané.

Kompletní družstvo pod vedením Bc.Pavla Zámečníka a kapitána družstva Ing.Martina Plisky se sešlo dne 6.5.2015 na SVŽ Brno ve složení: gólmani Marek Nývlt a Michal Jon, hráči – Josef Šperer, Radek Knop, Bc.Josef Kaláb, Martin Novák, Petr Sanko, Miroslav Ferdan, Martin Dvořák, Petr Kyněra, Martin Opic a Jiří Tvrdý.

Po společné večeři nás autobus HZS Jihomoravského kraje odvezl na vídeňské letiště Schwechat, kde nás čekal asi dvouhodinový let se společností NIKI na letiště Palma de Mallorca. Po odbavení na letišti nás čekal autokar, který nás dovezl do asi 20 km vzdálené Santa Ponsy, dějiště turnaje. Po malých zmatcích s ubytováním, se před polednem konečně dostáváme do útulných pokojů hotelu Santa Ponsa Playa.

Ve 21.00 hod. za nádherného počasí se zapadajícím sluncem, se uskutečnil nástup všech 98 družstev z celého světa na centrálním stadionu. Po slavnostním průvodu a proslovu organizátorů byl turnaj otevřen. Los nám přisoudil silnou skupinu A, kde nás čekali soupeři z Portugalska, Polska, Nizozemí, SRN, Španělska, Izraele a Itálie, což znamenalo, že hned druhý den v 8.45 hod. nás čekal první soupeř ze Španělska. Po dobrém výkonu vítězíme 1 : 0. Druhý zápas následoval v 10.00 hod. a opět vítězíme 6 : 1 s Izraelem. Hned další zápas v 10.30 hod. rozhodujeme v náš prospěch 4 : 0 proti Portugalsku. V 11.45 hod. nás potrápili dobře hrající Poláci a po neproměněné penaltě remízujeme 1 : 1. Asi nejkvalitnější soupeř ve skupině byli Italové, ale i ty porážíme 2 : 0. Následoval zápas proti Holandsku, kde po velice tvrdé hře soupeře těsně vítězíme 1 : 0. Nejslabším protivníkem ze skupiny bylo družstvo SRN, které porážíme velmi lehce 6 : 0 a tím jsme zakončili účast ve skupině A. Do osmifinále postupujeme z prvního místa s 19 body a skóre 21 : 2, což bylo za Ruskem ze skupiny D druhé nejlepší. V neděli v 9.40 hod. za opět velmi krásného slunečného počasí rozehráváme osmifinálový zápas se Španělskem z Mallorcy. Tento zápas byl velmi důležitý z hlediska našeho úspěchu či neúspěchu a my vítězíme 3 : 1 když otáčíme výsledek po výborně sehrané hře bez brankáře z 0 : 1 a postupujeme do čtvrtfinále. Tady je naším soupeřem Holandsko II. Vítězíme 3 : 0 a semifinále nás nemine. Jordán je našim semifinálovým soupeřem a všichni tušíme, že to bude velmi těžké. Naší taktikou byla důsledná obrana, ale na výborně sehrané Jordánce to nestačilo. Prohráváme 0 : 4 a sen o finále se rozplynul. V 15.40 hod. za obrovského povzbuzování českých fandů z řad turistů a dalších družstev hrajeme se Španělskem o 3.místo. Po velice dramatickém průběhu, kdy rozhodčí chtěl předčasně ukončit zápas porážíme Španěly 3 : 1 a získáváme 3.místo v turnaji. Obrovský úspěch! Ve finále pak Rusko poráží Jordán 1 : 0. Ve 20.00 hod. byly na centrálním stadionu vyhlášeny výsledky s předáním cen a závěrečným ukončením turnaje pro rok 2015. V tanečním klubu jsme pak s chutí dlouho do noci oslavovali náš velký úspěch. Noc byla krátká a po krátkém odpočinku se loučíme s letoviskem Santa Ponsa a autobus nás odváží na letiště do Palmy. S dobrým pocitem, že jsme udělali dobré jméno českým hasičům, usedáme do letadla a vracíme se domů.

Tato úspěšná cesta reprezentačního družstva hasičů ČR byla zrealizována díky vstřícnosti Ing.Zdenka Nytry, který akci podporoval a zajistil na GŘ Praha vyslání družstva pod hlavičkou ČHSF. Tato federace se velkou měrou podílela i na financování zahraniční cesty a dále velkými sponzory byla MUDr. Vítková Zdeňka Soběslav a SZDT Lubor Veselý. Bohužel, další oslovené firmy nebyly ochotny sponzorsky přispět, a tak všichni zúčastnění se na financování cesty museli podílet.

Závěrem bych chtěl všem reprezentantům poděkovat za výbornou reprezentaci českých hasičů. Myslím si, že by se do budoucna měl vytvořit přijatelný systém financování reprezentačních družstev HZS ČR v podporovaných sportech, tak jak to mají v jiných státech. Je nesporné, že všichni tito reprezentanti šíří dobré jméno českých hasičů ve světě a další prestiž u české populace.


V Ústí n. Orlicí dne 20.5.2015 Bc.Pavel Zámečník

vedoucí reprezentace HZS ČR

Aktualita ze dne 20.5.2015 | Napsal: