Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

TFA Olomouc se konalo již po čtrnácté, v roce 2017 se zúčastnilo sedm desítek závodníků

V úterý 16. května 2017 byl v 9:15 hodin odstartován již 14. ročník soutěže TFA Olomouc 2017, soutěže o nejtvrdšího hasiče. Letošní akce se zúčastnilo sedm desítek závodníků z celé České republiky.

Soutěž TFA Olomouc 2017 odstartovala po slavnostním nástupu všech soutěžících, kterého se účastnili Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, paní Mgr. Alena Hložková, tajemnice bezpečnostní rady Olomouckého kraje, plk. Ing. Václav Hrubý, náměstek ředitele HZS Olomouckého kraje a paní Vlastimila Švubová, krajská starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Sedm desítek závodníků z celé České republiky z řad jak profesionálních, tak i dobrovolných a podnikových hasičů se postavilo na start této velmi fyzicky náročné soutěže. Hasiči startovali v kompletním zásahovém oděvu za použití dýchacího přístroje jako zátěže.

Nejprve dole před budovou Regionálního centra Olomouc plnili silové disciplíny, které byly rozděleny do tří úseků, a na závěr vyběhli až do 18. patra výškové budovy.


V Olomouci se letos představilo to nejlepší z TFA, co nám může Česká republika nabídnout. Přijelo čtrnáct členů dvacetičlenné reprezentace HZS ČR v disciplínách TFA a předvedlo nám, co je to TFA na světové úrovni.

Na start této náročné soutěže se letos po několika letech nepostavil Lukáš Novák z Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu, několikanásobný Mistr světa, Mistr Evropy a Mistr České republiky, a tak máme nového vítěze. Stal se jím Pavel Kouřík z HZS Plzeňského kraje.

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje měl v soutěži také svá želízka v ohni. Byli jimi Michal Přecechtěl z požární stanice v Olomouci a Martin Plšek z požární stanice v Přerově, kteří se dlouhodobě drží na špici závodníků v soutěžích TFA.

Martin Plšek získal 6. místo a Michal Přecechtěl obsadil 7. místě v kategorii B a nová naděje olomouckých závodníků Luboš Ptáček z požární stanice v Olomouci se umístil na 19. místě v kategorii A. V soutěži závodil také Zdeněk Čurda z požární stanice v Olomouci, který obsadil 19. místo v kategorii B.

Popis disciplín soutěže TFA Olomouc 2017

Trať závodu byla postavena paralelně pro současný postup dvou soutěžících. Celá soutěžní trať se skládala ze tří úseků, na kterých soutěžící plnili silové disciplíny, a na závěr, ve 4. úseku, museli vyběhnout až do 18. patra výškové budovy.

1. úsek – Běh s požárními hadicemi

Po startu soutěžící doběhl k připravené požární stříkačce, na ni napojil dvě hadicová vedení, která následně uchopil za proudnice a rozvinul je. Pak smotal dvě hadice, které uložil do boxu tak, aby z něj žádná část hadice nevyčnívala.

2. úsek – Hammer box, tunel, figurína a bariéra

Soutěžící doběhl k hammer boxu a palicí provedl 80 úderů, tunelem pronesl 20 kg závaží tam a zpět, transportoval 80 kg figurínu a na závěr překonal třímetrovou bariéru.

3. úsek – Výstup na lešení

Čtyři nastavovací žebříky soutěžící opřel o lešení, na které následně vystoupal a nahoře vytáhl 20 kg závaží. Cestou do cíle ještě napojil proudnici na monitor.

4. úsek – Běh do 18. patra

Poslední disciplínou tohoto fyzicky velmi náročného závodu byl výstup do 18. patra výškové budovy Regionálního centra Olomouc.

Český pohár v disciplínách TFA

Letošní ročník soutěže byl součástí Českého poháru soutěží v disciplínách TFA. Hasiči už za sebou hasiči mají první kolo. 29. dubna 2017 se v Pardubickém kraji běžel Andrlův chlum, v květnu proběhla soutěž v Olomouci a následovat bude v květnu Harrachov, v červnu Ostrava, v červenci Plzeň a v září Kroměříž. Ti nejlepší budou reprezentovat Českou republiku na mezinárodních soutěžích.

Poděkování patří všem sponzorům (ZP MV ČR, Česká hasičská sportovní federace) bez jejichž pomoci by se tato soutěž nedala zorganizovat a velké poděkování patří také vedení Regionálního centra Olomouc, které nám umožnilo již 14 ročníků soutěže TFA Olomouc uspořádat právě v jejich prostorách.

Výsledky TFA Olomouc 2017 – profesionální hasiči

Kategorie do 34 let

 1. místo – Pavel Kouřík – HZS Plzeňského kraje – 5:17,28
 2. místo – Jan Haderka – HZS Zlínského kraje – 5:24,41
 3. místo – Vít Malenovský – HZS Jihomoravského kraje – 5:28,23

Kategorie 35 – 44 let

 1. místo – Roman Viej – HZS Moravskoslezského kraje – 5:26,35
 2. místo – Petr Vyhnálek – HZS Kraje Vysočina – 5:34,22
 3. místo – David Kubiš – HZS Jihočeského kraje – 5:39,08

Kategorie 45 a více let

 1. místo – Daniel Kouřil – HZS SŽDC Č. Třebová – 5:52,73
 2. místo – Petr Pecka – HZS Jihočeského kraje – 6:36,21
 3. místo – Štěpán Karban – HZS Královéhradeckého kraje – 7:14,94

Výsledky TFA Olomouc 2017 – dobrovolní hasiči

Kategorie do 34 let

 1. místo – David Pašek – SDH Bohuslavice – 5:55,94
 2. místo – Pavel Dvořák – SDH Nová Ves – 6:05,93
 3. místo – Michal Janováč – SDH Salaš – 7:12,94

Kategorie 35 a více let

 1. místo – Zdeněk Šejbl – SDH Horní Sloupnice – 6:07,15
 2. místo – Kamil Šperka – SDH Velká Bystřice – 9:20,11
 3. místo – Adam Ryš – SDH Bohuslavice – 10:31,67

Foto: Vochoc

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje

štítky: Český pohár v TFA; TFA
Aktualita ze dne 16.5.2017 | Napsal: