Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

TFA Olomouc 2015 zná své vítěze

V úterý 12. května 2015 proběhla před budovou Regionálního centra Olomouc soutěž TFA Olomouc 2015, soutěž o nejtvrdšího hasiče. Podle předpokladů se nejtvrdším hasičem stal Lukáš Novák z HZS hl. m. Prahy, který soutěž v Olomouci vyhrál již několikrát. 

TFA Olomouc 2015

Soutěž TFA Olomouc 2015 odstartovala po slavnostním nástupu všech soutěžících, kterého se účastnil i brig. gen. Ing. Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky, plk. Ing. Karel Kolářík, ředitel HZS Olomouckého kraje a paní Vlastimila Švubová, krajská starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Osmdesát sedm závodníků z celé České republiky z řad jak profesionálních, tak i dobrovolných a podnikových hasičů se postavilo na start této velmi fyzicky náročné soutěže. Mezi soutěžícími bylo také šest cizinců (2 Poláci a 4 Slováci) a jedna žena. Hasiči startovali v kompletním zásahovém oděvu za použití dýchacího přístroje jako zátěže. Nejprve dole před budovou Regionálního centra Olomouc plnili silové disciplíny, které byly rozděleny do tří úseků, a na závěr vyběhli až do 18. patra výškové budovy.

V Olomouci se letos představilo to nejlepší z TFA, co nám může Česká republika nabídnout. Jedenáct členů šestnáctičlenné reprezentace HZS ČR v disciplínách TFA přijelo do Olomouce a ukázalo nám, co je to TFA na světové úrovni.

Zajímavosti TFA Olomouc 2015

 • váha dýchacího přístroje: minimálně 9,5 kg
 • váha kompletní zátěže, kterou hasič nese (dýchací přístroj, přilba, opasek, kompletní zásahový oblek): asi 18 kg
 • počet schodů v Regionálním centru Olomouc: 315
 • nejrychlejší čas na trati: 5:02,7 - Lukáš Novák - TFA Olomouc 2012

Český pohár v disciplínách TFA

Letošní ročník soutěže byl součástí Českého poháru soutěží v disciplínách TFA. Hasiči už za sebou hasiči mají první kolo. 25. dubna 2015 se v Pardubickém kraji běžel Andrlův chlum, dnes proběhla soutěž v Olomouci a následovat bude v červnu Frenštát pod Radhoštěm, v červenci Plzeň a v září Kroměříž. 5. září proběhne v Ostravě Mistrovství HZS ČR v TFA – Ostravská věž.

Mezinárodní soutěže v disciplínách TFA

Hasiči také každý rok pravidelně jezdí na mezinárodní soutěže v disciplínách TFA. Jde především o Mistrovství Evropy v disciplínách TFA, které se konává v Německu a účastní se také Světových policejních a hasičských her různě po světě.

Letos vyjede reprezentační družstvo HZS ČR na tyto soutěže:

 • 23. května 2015 – Mezinárodní mistrovství Rakouska v disciplínách TFA
 • 8. – 13. června 2015 – Mistrovství Evropy v TFA
 • 26. – 28. června 2015 – Mezinárodní mistrovství Polska v TFA a Combat Challenge

Světové policejní a hasičské hry

Světových policejních a hasičských her (WPFG), které se letos konají v USA, Washington, místní část Fairfax v termínu  26. června - 5. července 2015, se bude účastnit také jeden příslušník HZS Olomouckého kraje, Martin Plšek z územního odboru Přerov. Světové policejní a hasičské hry jsou nejprestižnější sportovní událostí pro příslušníky policie a hasičských záchranných sborů. Tato sportovní událost se svým rozsahem podobá olympijským hrám. Světových her se pravidelně účastní až deset tisíc sportovců, většina se závodnickou minulostí. Policisté a hasiči se utkávají v 60 různých sportech, přičemž nejprestižnější sportovní událostí pro hasiče je ULTIMATE FIREFIGHTER, které se účastní stovky hasičů ze všech koutů světa. Jedná se o obdobu našeho TFA (tzn. soutěže nejtvrdší hasič přežije), jen se mírně liší v některých disciplínách. Toto sportovní klání probíhá 3 dny, první dva dny je soutěž jednotlivců a třetí den soutěž štafet, ve kterém každý z týmu absolvuje jeden úsek závodu. Českou republiku bude letos reprezentovat v závodě štafet tým ve složení Lukáš Novák, Martin Plšek, Jan Haderka, Roman Viej, kteří budou závodit i v soutěži jednotlivců, dále k nim ještě přibudou Stanislav Kalvoda, Lukáš Koutník. Úspěch v této disciplíně pro profesionální hasiče znamená to, co pro cyklisty Tour de France nebo pro tenisty Wimbledon. Už samotným dokončením tohoto sportovního klání se hasič prokáže skvělou fyzickou kondicí, kterou poté využije k tomu, co je jeho pravým životním posláním, a to záchranou lidských životů, majetku a životního prostředí.

Čeští profesionální hasiči patří k absolutní světové špičce a již několik let patří mezi neporazitelné v soutěži družstev (Velká Británie 2008, Kanada 2009, Jižní Korea 2010) a pravidelně se umisťují mezi nejlepšími třemi v soutěži jednotlivců.


Výsledky TFA Olomouc 2015

 Kategorie do 34 let

 1. místo - Lukáš Novák - HZS hl. m. Prahy - 5:31,4
 2. místo - Jan Haderka - HZS Zlínského kraje - 5:54,1
 3. místo - Ondřej Rosenkranz - HZS Královéhradeckého kraje - 6:01,9

Kategorie 35 - 44 let

 1. místo - Daniel Kouřil - SŽDC Česká Třebová - 6:06,2
 2. místo - Jiří Dvořák - HZS Jihočeského kraje - 6:13,1
 3. místo - Michal Přecechtěl - HZS Olomouckého kraje - 6:13,2

Kategorie 45 a více let

 1. místo - Josef Vlk - HZS Zlínského kraje - 7:11,7
 2. místo - Zdeněk Hubáček - SDH Uničov - 7:34,2
 3. místo - Pavel Havlena - HZS Kraje Vysočina - 7:47,4

Kompletní výsledky najdete na konci tiskové zprávy.

Jediná žena, Michaela Tichá z SDH Braník, která letos do závodu nastoupila, nedokončila druhý úsek, nepřekonala třímetrovou bariéru.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

Aktualita ze dne 12.5.2015 | Napsal: