Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

Ohnivá rozhledna 2019 je za námi

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje územní odbor Ústí nad Orlicí uspořádal pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického soutěž v náročných disciplínách TFA. Na Ohnivou rozhlednu na Andrlově Chlumu v Ústí nad Orlicí se v pátek 31. května 2019 v 9 hodin sjeli největší borci z řad profesionálních a dobrovolných hasičů. Soutěž probíhala dle platných pravidel pro soutěže v TFA. Současně se zde konala regionální soutěž HZS Pardubického a HZS Královéhradeckého kraje. Každý územní odbor mohl vyslat maximálně čtyři soutěžící. V letošním roce byla změna v tom, že se jednotlivé disciplíny běžely na úseky.

Soutěžící startoval s kompletním zásahovým oděvem, s kabátem ochranného oděvu zapnutým do horní úrovně, s pracovním polohovacím pásem s karabinou, nasazenou přilbou, zásahovými rukavicemi a izolačním dýchacím přístrojem bez masky. Na žádném z úseků nesměl soutěžící sundat ani rozepínat nebo upravovat žádnou součást výstroje předepsanou pro daný úsek. Zásahové rukavice musel soutěžící použít na 3. úseku, na ostatních úsecích bylo použití zásahových rukavic dobrovolné. Rukavice však musel mít soutěžící po celou dobu plnění úseků a proběhnutím cílem u sebe.

Ke startu musel být soutěžící připraven nejméně 30 vteřin před stanoveným časem startu, maximální doba pro splnění daných úseků byla 4 minuty, mimo úsek č. 4, kde byl
měřen čas až do cíle.

Průběh 1. úseku - od startovní čáry soutěžící běžel na stanovenou vzdálenost
k přistavené přenosné stříkačce, k ní na výstupy připojil dvě hadicová vedení půlspojkami B,  uchopil obě hadicová vedení za proudnice a poté celé vedení rozvinul na 60 m, kde proudnice odložil na metu; poté se přesunul po trati a smotal dvě hadice B, položené rovnoběžně vedle sebe, každou zvlášť do kotouče půlspojkou dovnitř a uložil je do boxu tak, aby z něj žádnou částí nepřečnívaly přes půdorys, a potom doběhl do cíle úseku.

Průběh 2. úsekubez dýchacího přístroje, od startovní čáry úseku soutěžící doběhl k hammer boxu, uchopil obouruční palici a provedl 80 úderů do jeho konstrukce (střídavě nahoru a dolů), poté palici odložil na určené místo na zem, běžel k tunelu, uchopil 20 kg závaží a pronesl ho tunelem, oběhl kužel 5 m vzdálený od konce tunelu a stejnou trasou vrátil závaží zpět na místo, doběhl k figuríně, uchopil ji (tzv. Raitekovým úchopem) a přemístil určeným koridorem do stanovené vzdálenosti (30 m) a kolem kuželu zpět a položil ji na stanovené místo, běžel k 3 m vysoké bariéře, překonal ji a doběhl do cíle úseku.

Průběh 3. úseku – po startu soutěžící postupně dopravil 4 ks žebříků spojených po 2 ks k lešení, o které je opřel, připnul se karabinou k jistícímu zařízení, vystoupal po pevném žebříku do určeného nadzemního podlaží, pomocí lana vytáhl a odložil břemeno na plošinu lešení a sestoupil zpět na zem a odepl se od jistícího zařízení. Běžel k hydrantovému nástavci a připojil k němu proudnici. Poté pokračoval do cíle úseku.

Průběh 4. úseku – soutěžící od startu úseku pokračoval výstupem po schodech na plošinu rozhledny (183 schodů, cca 12. NP) kde se nacházel cíl nejnáročnější soutěže.

Během soutěže byla představena i nová kniha profesionálního hasiče z centrální stanice Ústí nad Orlicí Romana Kutálka s názvem HASIČI. Kniha představí vše, co se děje v hlavě hasiče při zásahu i mimo něj. Kniha je plná reálných situací a emocí. Jedná se o osobní příběh profesionálního hasiče a táty jednoho bezva kluka. Kniha je obohacena o fotografie skvělého profesionálního fotografa Michala Fanty.

Zlatou medaili si v závodu Ohnivá rozhledna odvezl Michal Brousil z jižních Čech, který je úřadujícím mistrem ČR v TFA a mistr Evropy v TFA. Musíme prozradit, že tento závodník ještě letos v podobných závodech neprohrál a dnes bylo vidět, že byl opět ve skvělé formě.

Výsledkové listiny probíhajících závodů vám přinášíme v příloze.