Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

Mistrovství světa v požárním sportu

Ve dnech 25. září až 1. října se v tureckém městě Izmir uskutečnilo VIII. Mistrovství světa v požárním sportu mužů a IV. Mistrovství světa v požárním sportu žen. Česká republika vyslala do soutěží jak tým žen a tým mužů díky finanční pomoci společnosti TATRA TRUCKS, a.s.

Po prvním dnu, který patřil tréninkům, vypukla první soutěžní disciplína, kterou byl výstup na cvičnou věž. Muži vystupující do 4. podlaží cvičné věže zahájili závod v poledním čase. Nejlepším Čechem se stal Kamil Bezruč, který se časem 13,56 probojoval do semifinále. Do finále se mu ale již nepodařilo postoupit. Mistrem světa se stal Stanislav Titotrenko s časem 13,45. Mužská reprezentace České republiky v této disciplíně obsadila čtvrté místo.

Ve středu pokračovalo mistrovství světa disciplínou běh na 100 metrů s překážkami. Skvělé časy českého rekordmana Daniela Klvani (15,23), Lukáše Kroupy (15,42), Martina Lidmily (15,65), Václava Divoše (16,03), Pavla Krpce (16,30), Václava Novotného (17,03) zajistily národní reprezentaci druhé místo do celkového hodnocení. Celý den vyvrcholil semifinálovými běhy, do nichž nastoupili Daniel Klvaňa spolu s Lukášem Kroupou. Ve finále pak Daniel Klvaňa předvedl úžasný výkon – 14,97 s. a stal se tak mistrem světa v běhu na 100 metrů, jelikož porazil i hvězdu požárního sportu Vladimira Sidorenka z Ruska.

Cenný kov pro mužskou reprezentaci přinesla i páteční disciplína štafeta na 4 x100 metrů s překážkami. Odpolední závod mužů byl pro český tým napínavý až do samého konce. Naše první štafeta ve složení Kamil Bezruč, Milan Netrval, Lukáš Kroupa a Václav Novotný dokončila svůj pokus v čase 63,50 s. Ve druhé české štafetě ve složení Daniel Klvaňa, Václav Divoš, Martin Lidmila a Pavel Krpec, která doběhla do cíle s výsledným časem 54,55 s. V té době se jednalo o druhý nejlepší čas závodů, který se však nakonec v posledním pokuse podařilo překonat reprezentaci Ruska a tím odsunula české sportovce na konečnou třetí medailovou pozici.

Poslední disciplínou mistrovství světa byla samozřejmě královská disciplína, požární útok.

Český reprezentační tým provázela v této disciplíně smůla a proto ani jeden ze dvou pokusů nebyl stoprocentní. Tým nedokázal udržet do té doby třetí, medailovou pozici a klesl na konečné celkové 4. místo. Mistry světa v požárním sportu pro rok 2017 se stal reprezentační výběr Běloruska. Na druhém a třetím místě se umístily výběry Ruska a Ukrajiny.

štítky: MS v požárním sportu