Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

Memoriál Františka Fraita

Přípravou startu a cíle, zázemí pro sportovce, poslední kontrolou trasy a rozvozem traťových rozhodčí vyvrcholily přípravy na zahájení v pořadí už 27. ročníku závodu dvojic v extrémních sportech. Ten se pořádá v okolí obce Provodov. Jeho smyslem je především uctít památku zlínského profesionálního hasiče a sportovce Františka Fraita, který v roce 1995 tragicky zahynul u blízké obce Řetechov.

Po 9:00 hodině se na start tohoto extrémního závodu, kde si i ti nejlepší ze soutěžících sportovců musejí často sáhnout až na dno svých sil, postavilo v pětiminutových startovních intervalech 20 soutěžních dvojic.

Na všechny soutěžící čekala trať v krásném, ale členitém a zalesněném terénu mezi obcemi Provodov a Řetechov. Jako první byl pro všechny soutěžící dvojice organizátory připraven pětikilometrový běh, v jehož průběhu museli absolvovat lezení na skálu (obtížnost III.), slanění lomu (60 metrů) a traverz v délce asi 30 metrů.

Běh končil u poutního kostela na Maleniskách, kde každá dvojici přesedla na horská kola a vyrazila na 9,5 km dlouhou trať, která vedla jak náročným terénem, tak po zpevněných komunikacích.

Celý závod není jen zkouškou fyzické zdatnosti, vytrvalosti a zručnosti, ale také prověrkou psychické odolnosti a týmové spolupráce. Zvláště v posledním prudkém a táhlém stoupání do cíle na Maleniskách musí často ten s více silami pomáhat tomu, který je už vyčerpal.

Na prvním místě s časem 1:00:15 skončila dvojice složená z hasičů Zlínského a Moravskoslezského kraje (Beníček Matěj, Velička Petr), na druhém místě s časem 1:01:31 se umístili závodníci z Moravskoslezského kraje (Teslík Petr, Petreček Tomáš) a třetí příčku obsadila dvojice z Valašského Meziříčí (Čunek David, Tvrdoň David) s celkovým časem 1:02:32.

Všichni soutěžící obdrželi z rukou krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje plk. Ing. Víta Rušara diplom a věcné dary. Vítězům krajský ředitel předal putovní pohár.

Všem závodníkům gratulujeme, neboť vzhledem k náročnosti terénu se vítězem stal každý ze soutěžících. Velké poděkování patří všem sponzorům soutěže, bez kterých by nebylo možné závod realizovat.

Odkaz na galerii:

https://eu.zonerama.com/polida/Album/9899568?fbclid=IwAR2ZAQ5GYT-7lot0R6C4M8yUt-uVwNpk6ZVwzk3UnCFm1lrFGtPJX28_W00