Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

MČR HZS v kopané 2019

V návaznosti na ME v kopané hasičů (nově Pohár národů), který se v červnu 2019 bude konat  v SRN, se uskutečnilo MČR HZS v kopané v Ústí nad Orlicí. Turnaj uspořádal HSK Ústí n.Orlicí,z.s. společně s MV-GŘ Praha, ČHSF a HZS Pak.

 V podhůří Orlických hor se v krásném sportovním areálu 5.-7.května nakonec sešlo devět krajských výběrů ze čtrnácti možných, když se nedostavil kraj Moravskoslezský, Jihomoravský, Liberecký a Karlovarský.

Na kvalitních travnatých hřištích byla vidět opravdu velmi dobrá utkání. Utkání vždy řídila dvojice kvalifikovaných rozhodčích, třetí rozhodčí (pomezní) byl určen z řad jednotlivých družstev. Po stránce zdravotní bylo o všechny zúčastněné bezvadně postaráno zdravotníky ze ZÚ Hlučín.

První den turnaje byl příjezdový s rozlosováním do skupin. Druhý den byl dnem hracím ve skupinách, kdy se hrálo systémem „každý s každým“. Do třetího dne postupovala vždy první čtyři družstva ze skupin, kdy se již hrálo systémem „Play off“. Hrací doba byla stanovena na 2 x 20 min. s 5 min. přestávkou. Při nerozhodném výsledku se zahrávaly tři pokutové kopy a pokud se nerozhodlo ani po třech pokutových kopech, pokračovalo se do rozhodnutí. Už první hrací den ukazoval na to, že Ústecký, Královéhradecký, Jihočeský i Zlínský kraj budou patřit mezi favority. Tyto výběry předváděly opravdu výborný fotbal. Naopak Olomoucký a domácí Pardubický kraj patřily k týmům, kterým nikdo nevěřil. Jak to ale u fotbalu bývá, druhý den se Olomoucký kraj zlepšenými výkony dostal až do finále a naopak favorit   Jihočeský kraj se s turnajem rozloučil.

Ve finálovém utkání na sebe narazily celky Ústeckého a Olomouckého kraje. Dlouho byl zápas vyrovnaný, ale po „probuzení“ ústeckého středopolaře, Gabriela, se dařilo ústeckému družstvu soupeře přehrávat. A právě Gabriel krásnou střelou k tyči rozjásal ústecký tým, který již vítězství nepustil a po právu se stal mistrem HZS ČR v kopané. O třetí místo se „popral“ Kraj Vysočina a Zlínský kraj, kdy štastnější byl Kraj Vysočina, který získal 3.místo. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Ondřej Slaný z Pardubického kraje, který předváděl vynikající zákroky, nejlepším hráčem se pak stal      Petr Dvořák z Jihočeského kraje, který vstřelil tři branky. Ukončení turnaje a předání ocenění se zhostil plk.Mgr. Aleš Černohorský krajský ředitel HZS Pardubického kraje a za MV-GŘ Praha kpt.Ing.Lukáš Novák.

Za celý turnaj se staly pouze tři úrazy, což svědčí o velmi dobré fotbalové úrovni všech zúčastněných družstev. Během mistrovství byli realizačním týmem HZS ČR vybíráni hráči do reprezentace, kteří by po závěrečném soustředění měli odcestovat do SRN na Pohár národů. 

         Závěrem bych chtěl poděkovat MV-GŘ Praha, že jsme tento turnaj mohli zorganizovat a zároveň trochu mrzí, že MČR HZS se nezúčastnily všechny kraje.


V Ústí n. Orlicí  12.5.2019                                                                                              mjr.Bc.Pavel Zámečník


Aktualita ze dne 15.5.2019 | Napsal: