Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

Mallorca Football Tournaments 2016 aneb neoficiální MS ve futsalu organizačních složek státu

Již po třetí se reprezentační družstvo HZS ČR ve futsalu pod hlavičkou ČHSF zúčastnilo neoficiálního MS ve futsalu organizačních složek státu, které se tradičně konalo na španělském ostrově Mallorca v krásném přístavním městě Santa Ponsa. Tento obrovský turnaj v letošním roce se 127 přihlášenými družstvy z celého světa z řad policie, hasičů, celní správy, justiční správy a dalších, proběhl ve dnech 3. - 9. května 2016.  

Družstvo ve složení Bc. Pavel Zámečník, Bc. Josef Kaláb, Josef Šperer, Luboš Viterna, Karel Teska, Michal Jon, Mgr. Dalibor Zeman, Petr Bradáč, Petr Unger, Lukáš Novák a překladatelka Monika Skalická se sešlo 2. května 2016 na ŠVZ Brno, kde po společné večeři a noclehu v ranních hodinách odjelo autobusem Jmk na letiště do Bratislavy. Po dvouapůlhodinovém letu a přistání v prosluněné Palmě de Mallorca se autokarem přemístilo na hotelové ubytování do Santa Ponsy. Druhý den ve večerních hodinách byl turnaj slavnostně otevřen po příchodu všech zúčastněných družstev na hlavní stadion za zvuku státní hymny jednotlivých států.

Naše družstvo bylo nasazeno do skupiny A, kde jsme měli za soupeře Belgii, Itálii, Slovinsko, Polsko, Francii a 2x Španělsko. Z každé skupiny pak postupovali první tři družstva do KO hracího systému. Naším prvním soupeřem bylo Slovinsko. Velice nepříjemný soupeř, který předváděl nádherný futsal. Remíza 0:0 byla s tímto soupeřem výborná. Druhý zápas proti Polsku jsme si trochu pokazili. Měli jsme více ze hry, ale nepodařilo se nám dát branku, a tak opět remíza 0:0, která trochu mrzela. Třetím soupeřem byla španělská Calvia a my po naprosto zbytečném gólu prohráváme 0:1. Hned dalším soupeřem bylo opět Španělsko – Pardo Luciano. Opět dobrý soupeř na balónu, ale zde se nám podařilo po velmi dobré hře zvítězit 2:1. Pátým soupeřem byla Francie, která byla naprosto suverénní a dominantní v naší skupině. Po výborném výkonu nakonec těsně prohráváme 2:3 a náš postup ze skupiny se pomaličku vzdaloval. To nás trochu nabudilo a po super výkonech vítězíme nad Belgií 6:1 a nad Itálií 9:1. A právě kvůli lepšímu skóre postupujeme ze skupiny spolu s Francií a Slovinskem do vyřazovacích bojů. První překážkou byl první tým ze skupiny E a to Litva. Po opět výborném výkonu vítězíme 1:0 a jdeme dál. Našim dalším soupeřem v osmifinále je Moldava. Po zhlédnutí několika jejich zápasů nám bylo jasné, že to bude velice těžký zápas a naší snahou bylo ubránit pokud možno bezbrankový výsledek. Jedna věc je chtít a druhá je tak učinit. Bohužel, Moldava byla prostě ve všech činnostech lepším celkem a my prohráváme 0:4 a náš postup pavoukem se zastavil. Byli jsme zklamaní, ale útěchou bylo to, že Moldava suverénně celý turnaj vyhrála, když ve finále Srbům nasázela opět čtyři góly. To znamenalo, že jsme se umístili na 5. - 8. místě, což po loňském třetím místě považuji opět za velký úspěch. Ukázali jsme, že čeští hasiči hrát fotbal či futsal umí a všichni soupeři z nás mají respekt. Spolu s námi se turnaje ještě zúčastnila Unie železničářů ČR, kteří však nepostoupili ze skupiny a ze Slovenska pak tým Policie, který zůstal daleko v poli poražených.

Tuto zahraniční cestu jsme mohli zrealizovat díky vstřícnému postoji GŘ jmenovitě panu Ing. Zadinovi a hlavně díky Ing. Zdeňku Nytrovi, předsedovi ČHSF. Po finanční stránce byl zájezd vykryt samotnými hráči a částečně sponzory. Tímto bych chtěl poděkovat a vyzdvihnout firmu REO AMOS s.r.o. a jmenovitě pana Ing. Stoniše, který velice vstřícně na tuto akci reagoval a firma REO AMOS přispěla nejvyšším obnosem. Další firmou, která bez problémů přispěla, byla DEKONTA a.s. pana Ing. Kanta. Dále také přispěli: LONZA BIOTEC s.r.o. Kouřim, SZDT Lišov a Velebný & Fam s.r.o. Těmto sponzorům patří velký dík a díky nim se finanční náročnost na jednotlivé členy družstva snížila. Škoda, že takovýchto sponzorů, ač byli osloveni, není více. Poděkování patří i řediteli ŠVZ Brno za azyl a řediteli Jmk za vyslání autobusu. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat i všem reprezentantům, kteří se turnaje zúčastnili. Myslím si, že s družstvy PS a TFA reprezentační družstvo fotbalu šíří velice dobré jméno v Evropě i ve světě Hasičskému záchrannému sboru České republiky.


V Ústí nad Orlicí dne 20. 5. 2016  Bc. Pavel Zámečník

                                                               HZS Ústí nad Orlicí

Aktualita ze dne 23.5.2016 | Napsal: