Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

Titul pro nejlepšího běžkaře míří do Jeseníku. V Bedřichově zvítězil Smatana.

Na start 10. ročníku již tradičního závodu „O pohár ředitele Hasičského záchranného sboru hl.m. Prahy“ v běžeckém lyžování v Bedřichově dorazilo 60 závodníků z celé ČR. Jednalo se tak o rekordní účast navzdory tomu, že z různých důvodů nedorazila některá běžecká esa jako Vavruška, Havel či Pross. Čerstvý prašan, mírně popadávající sníh, ideální počasí a skvěle připravené tratě. To vše přispělo k parádním individuálním výkonům napříč všemi kategoriemi. Absolutním vítězem závodu na trati dlouhé 12 kilometrů se stal v čase 38 minut a 19 vteřin třiačtyřicetiletý profesionální hasič z Jeseníku Milan Smatana. Mezi ženami obhájila loňské vítězství mladičká dobrovolná hasička z Bílé Třemošné Karolína Bergerová. Po závodě na účastníky čekala tradiční kachna a bohatá tombola.

Trať dlouhá 12 kilometrů vedla z Nové louky přes Hřebínek a Kristiánov zpět do cíle k vyhlášené Šámalově chatě. Kvůli čerstvě napadanému sněhu a měkčímu podloží byla trať o něco pomalejší, ale na druhou stranu perfektně upravená. Časy závodníků tak byly opět výborné. Na nejvyšší stupínek vystoupal v nejmladší kategorii 18 - 29 let v čase 39:00 Jaroslav Hybler z HZS Olomouckého kraje. Druhý dojel Matěj Němeček (45:05) a třetí Petr Balásek (48:20). V kategorii 30 – 39 let vyhrál Aleš Zeman z Libereckého kraje (42:47), na druhém místě se umístil Petr Miřátský (43:41) a na třetím místě Jiří Zajíček (43:58). V kategorii 40 -49 let se blýskl hasič z Olomouckého kraje a absolutní vítěz závodu Milan Smatana (38:19), druhý dojel Josef Kroupa (42:42) a třetí pražský hasič Pavel Vojtík (44:01). V nejstarší kategorii nad 50 let předvedl skvělý výkon Jiří Bergerz HZS Královéhradeckého kraje (42:16). Ani ostatní běžci se neztratili a s tratí si poradili též na výbornou, nevyjímaje vítězku a obhájkyni v ženské kategorii Karolínu Bergerovou z SDH Bílá Třemošná (45:26).

Po zasloužené kachně došlo na tombolu a vyhlášení nejrychlejších závodníků. Ceny předával ředitel HZS hl. m. Prahy Roman Hlinovský a místopředseda sportovního klubu SK pražských hasičů, z.s. Jiří Musil za přítomnosti starosty Městské části Praha 4 Petra Štěpánka.

Za finanční podporu závodu patří velké poděkování České hasičské sportovní federaci a Hasičskému záchrannému sboru hlavního města Prahy. Za hodnotné věcné ceny děkujeme tradičním sponzorům, především pak lyžařskému časopisu Nordic Mag a společnosti Snow. Poděkování patří všem, kteří se na organizaci závodu podíleli, zejména organizátorům Sportovního klubu pražských hasičů, z.s. jakožto hlavního pořadatele této akce.

Gratulujeme vítězům, děkujeme všem za účast a těšíme se snad zase za rok na viděnou.