Česká Hasičská Sportovní Federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

Andrlův Chlum vyhrál v kategorii A Lukáš Novák

Rozhledna Andrlův Chlum patřila poslední dubnovou sobotu opět hasičům. Vyznavači toho nejtěžšího hasičského sportu – Toughes Firefighter Alive (TFA) – nejtvrdší hasič přežívá, se zde setkali již po osmé.

Soutěž pořádal Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje územní odbor Ústí nad Orlicí pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a starosty města Ústí nad Orlicí Petra Hájka. Přítomni byli kancléřka krajského ředitele HZS Pardubického kraje plk. Monika Kuchařová i náměstek krajského ředitele HZS Pardubického kraje plk. Aleš Černohorský.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický dorazil v ryze sportovním oblečení a tak nebylo divu, že dostal i výzvu, zda si nevyzkouší vystoupat do nejvyšších míst rozhledny tak, jako nejlepší hasičští borci z celé republiky. Víme, že hejtman podporuje hasiče a že zvládá disciplínu požárního útoku, možná se v příštích ročnících vystoupat rozhlednu odhodlá.

A teď zpět k soutěži – ta probíhala dle platných pravidel pro soutěže v TFA. Soutěž je totiž zařazena do Českého poháru TFA. Pro členy SDH byla krajskou nominační soutěží. Trať byla postavena pro jednoho soutěžícího. Na splnění disciplín (od startu do překonání bariéry) byl stanoven časový limit 4 minuty. Závodníkovi, který do této doby nepřekonal bariéru, byl pokus hlavním rozhodčím ukončen.

A jak vypadá nejtvrdší závod?

Po startu soutěžící provádí následující disciplíny v tomto pořadí:

uchopí dvě nezavodněná hadicová vedení B s napojenými proudnicemi a poté je rozvine na vzdálenost přibližně 55 m, kde proudnice odloží na metu. Přesune se po trati a smotá dvě hadice „B“ položené rovnoběžně vedle sebe, každou zvlášť do kotouče půlspojkou dovnitř a uloží je do boxu tak, aby z něj žádná část nepřečnívala.

Dále uchopí obouruční kladivo a provede 80 úderů do konstrukce hammer boxu (střídavě nahoru a dolů), poté kladivo odloží do hammer boxu. Uchopí 20 kg závaží (barel) a proběhne tunelem. Oběhne kužel ve vzdálenosti 5 m a stejnou cestou se vrací zpět do výchozího postavení, kde na metu odloží závaží (barel).

Následuje transport figuríny (úchopem obouruč zezadu tzv. Raitekův úchop – zakázáno je tahání figuríny za nohy, hlavu apod.) na vzdálenost 60 m, kde figurínu odloží do vyznačeného prostoru. Dále závodník uchopí dva 20 kg barely (nebo jiné závaží) a pronese tunelem na vzdálenost 30 m do vyznačeného prostoru. Poté překoná dvoumetrovou bariéru a k překonání překážky nesmí použít žádné pomůcky. Dále pokračuje v běhu po schodech až na plošinu rozhledny – rozhledna Andrlův Chlum má 183 schodů, což představuje přibližně 12.NP ), kde se nachází cíl této náročné soutěže.

Každý závodník všechny disciplíny provádí průběžně v jednom čase a v předepsané výstroji – což znamená triko, kompletní třívrstvý zásahový oblek včetně odnímatelných vrstev, přilba pro hasiče dle EN 443, zásahové (pracovní) rukavice dle vlastního uvážení (může i bez rukavic), sportovní obuv a s izolačním vzduchovým dýchacím přístrojem na zádech.

Na rozhlednu v nadmořské výšce 559 m během krásného sluncem zalitého dne vystoupalo celkem 60 fyzicky zdatných hasičů z celé České republiky.

Posledním soutěžícím, který dle rozpisu vystoupal na vrchol rozhledny, byl mistr světa, Evropy i České republiky – Lukáš Novák. Bratři Mikulečtí se letošního závodu již neúčastnili. V loňském roce ukončili kariéru. Jedinou zástupkyní něžného pohlaví, která se pustila do nejtěžších mužských disciplín, byla slečna Pavlína Havlenová.


por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

Aktualita ze dne 25.5.2015 | Napsal: